Mozilla zmienia identyfikatory SSL w Firefoksie

Mozilla zmienia identyfikatory SSL w Firefoksie

Do przedstawienia informacji o tym czy połączenie ze stroną, którą odwiedzamy jest zabezpieczone przy użyciu certyfikatów TLS (SSL), przeglądarki wykorzystują symbole graficzne. W ostatnim czasie niektóre z nich zabrały się za ich udoskonalanie.

Z szarości w zieleń

Po ostatnich rewolucjach, które mogliśmy zaobserwować w przeglądarce Chrome, także twórcy Firefoksa postanowili coś zmienić w sposobie graficznej reprezentacji połączeń HTTPS. Zaczęto od kosmetycznej zmiany w Firefoksie 41 (niestety w moim odczuciu na minus, ponieważ sprawiła ona, że do podejrzenia wystawcy certyfikatu konieczne są teraz dwa kliknięcia zamiast jednego). Większe zmiany możemy oglądać już w najnowszym, 42, wydaniu Firefoksa. Zmieniona została część ikon – w których pierwszą role gra symbol kłódki – symbolizujących czy połączenie ze zdalnym serwerem jest bezpieczne czy też nie.

Główne zmiany to:

  • zmiana koloru kłódki z szarego na zielony w przypadku certyfikatów typu DV (Domain Validation);
  • zmiana identyfikatrów w przypadku różnych typów mieszanej treści/zawartości (ang. mixed content): aktywnej i pasywnej.

Porównanie zastosowanych zmian najlepiej przedstawia ten rysunek:

Porównanie zmian (źródło: blog.mozilla.org)

Porównanie zmian (źródło: blog.mozilla.org)

 

Pełny opis wprowadzonych zmian w przeglądarce desktopowej, wraz z ich uzasadnieniem, znajdziecie we wpisie na oficjalnym blogu Mozilli. Nie zapomniano także o mobilnej wersji przeglądarki Firefox, o tych zmianach możecie przeczytać tutaj.

Jeżeli chcecie przetestować to jak najnowszy Firefox, lub każda inna przeglądarka, graficznie przedstawia status połączenia HTTPS w zależności od zainstalowanego certyfikatu czy danej konfiguracji serwera to polecam świetną stronę, o której pisałem jakiś czas temu, badssl.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *