Google eksperymentuje z kryptografią odporną na komputery kwantowe

Google eksperymentuje z kryptografią odporną na komputery kwantowe

Nie od dziś wiadomo, że komputery kwantowe mogą w przyszłości stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa szeroko wykorzystywanej obecnie kryptografii klucza publicznego (znanej także pod nazwą kryptografii asymetrycznej). Specyfika komputerów kwantowych pozwala bowiem na wykonywanie pewnych obliczeń o wiele szybciej niż potrafią to robić dzisiejsze komputery co pozwalało będzie na praktyczne ataki na algorytmy takie jak RSA i ECDSA (wykorzystywanych chociażby w protokole TLS).

Mimo, że na maszyny które pozwolą na łamanie algorytmów kryptografii asymetrycznej w opłacalnym czasie przyjdzie nam zapewne poczekać jeszcze parę dobrych lat to Google już dziś podejmuje kroki, które w przyszłości pomogą obronić przed nimi wykorzystywane obecnie systemy zabezpieczeń. Na swoim blogu ogłosiło właśnie, że niewielka grupa połączeń TLS nawiązywanych pomiędzy desktopową, testową wersją Chrome Canary a wybranymi serwerami Google będzie wykorzystywała algorytm wymiany kluczy kryptograficznych odporny na obliczenia kwantowe.

Algorytm CECPQ1 "w akcji" (źródło: security.googleblog.com).

Algorytm CECPQ1 „w akcji” (źródło: security.googleblog.com).

Na koniec warto dodać, że nie tylko Google zwraca uwagę na problem z którym przyjdzie zmierzyć się współcześnie znanym systemom kryptografii asymetrycznej. Prace nad algorytmami odpornymi na zagrożenia płynące wraz nadejściem komputerów kwantowych z już parę lat temu rozpoczął Microsoft .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *